Kradzież auta - co robić?
7098 – do tylu kradzieży samochodu doszło w 2021 roku. Pomimo że statystyki się poprawiają, to wciąż każdego dnia z polskich ulic znika niemal 20 pojazdów. Co zrobić, gdy kradzież samochodu dotknie także Ciebie? Czy istnieją skuteczne sposoby zapobiegania kradzieży? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.
Kradzież samochodu – jak dziś wygląda? Dlaczego narażeni są właściciele nowych aut?
W ostatnich latach złodzieje czyhają przede wszystkim na nowe auta. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem. Czy producenci nie są w stanie opracować rozwiązań zapobiegających kradzieżom?
Prawda jest taka, że nowe technologie ułatwiają pracę złodziei. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się metoda na walizkę. Uczestniczą w niej dwie osoby. Pierwsza posiada specjalne urządzenie, która przechwytuje sygnał wysyłany z kluczyka i przekazuje go dalej. Druga osoba posiada odbiornik, który odczytuje sygnał i wysyła do samochodu.
Ten sposób zadziała tylko w autach, które zostały wyposażone w technologie bezkluczykową. Umożliwia bezgłośną i niezauważoną kradzież. Dzięki temu złodziej nie wzbudzi podejrzeń nawet w centrum miasta, w godzinach szczytu.
Kradzież auta na walizkę – jak zabezpieczyć pojazd?
W sieci można znaleźć specjalne pokrowce, które blokują sygnał wysyłany przez kluczyk. To najprostsze rozwiązanie, ponieważ złodziej nie jest w stanie odebrać sygnału i przekazać go dalej.
Jednocześnie w sieci krążą doniesienia o nowej generacji urządzeń do kradzieży samochodu. Są to modele, które dekodują sygnał auta i pozwalają je otworzyć bez dostępu do fizycznego klucza. Metoda ta została określona mianem kradzieży na „Gameboya”, ponieważ urządzenie wykorzystywane do włamania się do samochodu przypomina właśnie starą konsolę.
Niektórzy zwracają uwagę, że najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą na walizkę jest po prostu rezygnacja z technologii bezkluczykowego dostępu. Jeśli auto nie posiada takiej funkcji, to wykorzystanie metody na walizkę przestaje być możliwe.
Inne metody zabezpieczenia auta przed kradzieżą
Jeśli nie chcesz rezygnować z bezkluczykowego dostępu lub szukasz sposobów, które zabezpieczą pojazd także przed tradycyjnymi sposobami kradzieży, to pomóc mogą tradycyjne środki ochrony.
Najczęściej wymienia się dwa rodzaje zabezpieczeń:
- Blokada kierownicy, skrzyni biegów – to mechaniczne zabezpieczenie, które uniemożliwia korzystanie z zablokowanej części. Do jego założenia i zdjęcia niezbędny jest specjalny klucz. Do największych wad mechanicznych blokad zaliczamy konieczność ich ręcznego zakładania przed każdym opuszczeniem pojazdu. To niezbędne do ich prawidłowego działania.
- Immobilizer – to elektroniczne urządzenie, które blokuje zapłon auta. Żeby blokada została zdjęta, niezbędne jest zbliżenie odpowiedniego nadajnika, który najczęściej umieszcza się w kluczu.
Minusem tych rozwiązań jest to, że też mogą ulec awarii. Wtedy właściciel auta nie moźe go odpalić. Dodatkowo są to zabezpieczenia dobrze znane złodziejom, dzięki temu nie uniemożliwiają one kradzieży, a co najwyżej wydłużają proces.
Ubezpieczenie od kradzieży auta – jedyny sposób ochrony pojazdu
Nie istnieją żadne metody, które całkowicie chronią auta przed kradzieżą. Jeśli powstają nowe metody zabezpieczające pojazdy, to bardzo często grupy przestępcze pracują nad strategiami ich obejścia. Dlatego wciąż kluczową rolę odgrywa miejsce pozostawienia pojazdu. Auto jest najlepiej chronione przed kradzieżą na podwórku oraz strzeżonym parkingu.
Ponadto warto zainwestować w ubezpieczenie od kradzieży samochodu AC. Jednocześnie, jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu przed kradzieżą, to zwróć uwagę na szczegóły umowy. Przede wszystkim sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji – co zrobić, gdy auto zostało skradzione?
W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zgłosić kradzież na policję. Najlepiej zrobić to telefonicznie – trzeba podać numer rejestracyjny auta, markę, model, kolor. Co prawda skuteczność łapania przestępców jest znikoma, jednak szybki kontakt z policją zwiększa szanse na sukces.
Następnie należy skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli auto nie należy do Ciebie, lecz jego właścicielem jest np. wypożyczalnia samochodów dostawczych Kalisz, to skontaktuj się z właścicielem. Dokładne procedury postępowania w przypadku kradzieży wypożyczonych aut mogą być różne w zależności od firmy. Każda wypożyczalnia samochodów Kalisz ma inne strategie postępowania. Dlatego warto sprawdzić zasady i regulamin przed wynajęciem pojazdu.
Ostatnim krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji i wyrejestrowanie pojazdu. Niezbędne będą dokumenty m.in. zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży.
Gdy zauważysz, że auto zostało skradzione, to najważniejsze jest podjęcie szybkich działań. W pierwszej kolejności skontaktuj się z policją. A jeśli szukasz sprawdzonej wypożyczalni aut, to zapoznaj się z naszą ofertą. Oferujemy wynajem busów Kalisz w atrakcyjnych cenach.