Czy w wypożyczonym aucie można przewozić zwierzęta?
Wynajem samochodów jest coraz popularniejszy. Jednak wciąż budzi wiele wątpliwości. Jak przewozić psa w wynajmowanym samochodzie, czy można to robić? W tym artykule dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę, gdy korzystasz z wynajmowanego pojazdu, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania polityki wynajmu, a także jak przewozić psa w aucie. Zacznijmy od podstaw.
Przewóz zwierząt w samochodzie – czy jest legalny?
Prawo nie zabrania przewozić zwierząt w samochodzie, ponadto nie reguluje w sposób szczególny zasad ich transportu. Co to oznacza? W sieci można znaleźć informacje, że jeśli brakuje regulacji dotyczących w ustawie dotyczącej zwierząt, to należy stosować przepisy dotyczące rzeczy.
Jakie są zasady przewożenia psa w samochodzie?
W takiej sytuacji zwierzęta traktuje się tak, jak każdy inny ładunek. Oznacza to, że nie mogą utrudniać kierowania pojazdem, nie mogą ograniczać widoczności drogi. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że cały czas obowiązują kierowcę przepisy dotyczące ochrony zwierząt. To z kolei sprawia, że transport musi odbywać się w możliwie komfortowy dla zwierzęcia sposób, nie można zadawać mu zbędnego cierpienia.
Skoro już wiemy, jak zorganizować legalny transport zwierząt w samochodzie, to teraz przejdźmy do kwestii praktycznych.
Bezpieczny przewóz psa w samochodzie – o czym pamiętać?
Absolutną podstawą jest zabezpieczenie psa na czas wypadku. Pomogą w tym specjalne pasy bezpieczeństwa dla psów. Najlepsze modele mają postać szelek, które równomiernie rozkładają siły powstałe podczas zderzenia.
Zabezpieczenie psa pasami jest ważne zarówno dla czworonoga, jak i pasażerów. Podczas uderzenia nieprzypięty pies zamienia się w pocisk. Przy prędkości 100 km/h siła uderzenia 10-kilogramowgo psa może osiągnąć wartość 7 ton – to tyle, co waży słoń! Bez zabezpieczeń pies nie ma praktycznie szans na przeżycie, a dodatkowo może uderzyć w przedni fotel i spowodować dodatkowe obrażenia.
A mówimy tu o 10-kilogramowym psiaku. Masa większych ras może przekraczać nawet 50 kg. To śmiercionośna siła, którą trzeba zabezpieczyć.
Mniejsze rasy, takie jak np. Yorki można także przewozić, podobnie jak koty w specjalnych transporterach. Jednocześnie nie wszystkie zwierzaki dobrze reagują na takie podróże.
Alternatywą jest przewożenie psa w bagażniku. Dzięki temu nie rozprasza on kierowcy i ma więcej miejsca do swobodnego poruszania się. W tym wypadku niepolecane są smycze, ponieważ pies może się w nie zaplątać.
Bez względu na sposób transportu z pewnością przyda się specjalna mata pod czworonoga. Zabezpiecza ona tapicerkę pojazdu przed zbędnymi zniszczeniami.
Jak przewozić kota w samochodzie?
Do transportu kota również trzeba się przygotować. Tutaj zamiast pasów i szelek lepszym wyborem jest transporterka, w której należy umieścić zwierzę. Umożliwi ona wygodny i bezpieczny przewóz kota.
Istotny jest dobór wielkości do zwierzęcia. Transporterka nie może być zbyt mała. Powinna umożliwiać wystarczająco dużo miejsca do ruchu i zmiany pozycji.
Ponadto podczas jazdy trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć. Najczęściej umieszcza się ją na podłodze, za przednimi siedzeniami. Można także do przymocowania wykorzystać specjalny uchwyt lub pasy.
Transport zwierząt w samochodzie wypożyczonym – czy jest dozwolony?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od regulaminu wypożyczalni. Najczęściej nie musisz wertować dokumentów. Wystarczy kontakt z wypożyczalnią. Jeśli interesuje Cię np. wynajem busów Kalisz i masz pytania dotyczące transportu zwierząt lub innych kwestii to po prostu skontaktuj się z nami. Nasza wypożyczalnia samochodów Kalisz ma prokonsumenckie podejście i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy klient może mieć różne potrzeby.
Gdy wynajmujesz auto, to istotne jest oddanie go w takim samym stanie, jak wypożyczałeś. Oczywiście mogą występować naturalne ślady użytkowania. Jednak jeśli np. tapicerka będzie podrapana lub pogryziona, to musisz liczyć się z kosztami renowacji auta. Dlatego odpowiednio zabezpiecz tapicerkę i wnętrze samochodu.
Dużą przewagę mają tu właściciele kotów i małych ras psów. Przewożenie zwierzęcia w transporterze jest wygodne i niemal całkowicie ogranicza do zera możliwość powstania zniszczeń. W przypadku transportu większych czworonogów pomocne są maty, które chronią tapicerkę.
Ponadto pamiętaj, żeby przewozić zwierzęta czyste, umyte. Jest to istotne szczególnie po spacerze – jeśli pies ma brudne łapy, to może pobrudzić tapicerkę.
Co grozi za przewóz zwierząt w samochodzie wypożyczonym wbrew regulaminowi?
Niektóre firmy wprost zakazują transportu zwierząt w wynajmowanym samochodzie. Jeśli złamiesz warunki najmu, to musisz liczyć się z dodatkowymi karami i kosztami, które powinny być opisane w regulaminie lub cenniku.
Natomiast jeśli chcesz wypożyczyć pojazd i masz jakieś pytania, to nasza wypożyczalnia samochodów dostawczych Kalisz stoi otworem i zapraszamy do kontaktu.